Transkript emisije "U središtu pažnje" Prvog programa Radio Beograda, emitovane 6. aprila 2015. godine.
Urednik i voditelj Ivana Pribićević, gost dr Dušica Stefanović, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije.
Šta kada zabole zglobovi, kosti, mišići? Ukočen vrat, smrznuto rame ili bol u leđima? Kako fizikalna terapija može da pomogne?
Kod fizijatra se uglavnom dolazi zbog bolova ili otežanih pokreta.
U pitanju mogu biti povrede ili neprijatnosti u zglobovima i ligamentima (rame, lakat, koleno, skočni zglob), povrede i bolovi u mišićima, posledice neuroloških ili reumatskih oboljenja, brojni problemi sa kičmom ili sportske i druge traume.
Načini lečenja i rehabilitacije su najrazličitiji - od klasičnih vežbi, masaže, upotrebe najsavremenijih medicinskih aparata do akupunkture. Kako odabrati način lečenja koji daje najbolje rezultate u konkretnim slučajevima?
Bolno ili ukočeno rame. Koliko često se dešava, kako nastaje, kako se manifestuje?
Bolno rame je vrlo česta pojava u fizijatrijskim ordinacijama, može se naravno pacijent javiti i lekaru opšte prakse, ali uglavnom biva usmeren reumatologu ili fizijatru.
Bolno rame se javlja vrlo često i po učestalosti je odmah iza bolova u vratu ili leđima.
Možemo reći da postoji akutno bolno rame i hronično bolno rame.
Akutno je najčešći slučaj i tada najlakše i možemo da pomognemo pacijentu, nastaje kao posledica traume, posledica nekog pada, istegnuća.
Kada je bolno rame hronično, to je već malo veći problem, zato što pacijenti uglavnom rezonuju kad se pojavi prvi simptom "proći će, ajde još malo da sačekam" i najčešće nam se javljaju tek posle par meseci, čak i posle pola godine.
Tada je jako važno uzeti dobru i preciznu anamnezu pacijenta da bi došli do onoga šta fizijatar može da leči i gde može da pomogne. Moramo uz dobru anamnezu da isključimo i neka druga oboljenja .
Ono gde fizijatrija može da pomogne to su problemi sa vratnom kičmom, gde praktično nemamo ograničenja u pokretu ali imamo bol u projekciji ramena i duž ruke, tu fizikalna medicina može pomoći.
Postoje, međutim, problemi i bolesti koje su ozbiljnije, kao što su bolesti pluća, bolesti gastro-intenstinalnog trakta... koje se mogu manifestovati bolom u ramenu.
Dakle, moraju da se isključe neka druga oboljenja koja bi mogla dovesti do takvog bola.
Koja je to vrsta bolova kada je rame u pitanju? Ljudi koji imaju taj problem se često prepoznaju i po podočnjacima jer to zna da boli upravo noću?
Bolno rame se teško podnosi. Javlja se prvo jedan lagani bol, koji se oseti samo na određeni pokret. Recimo ne može da se stavi novčanik u zadnji džep, ne može da se provuče kaiš kroz pojas, žena ne može da zakopča grudnjak... Znači javljaju se minimalne tegobe, mali odmor može da pomogne da bol prestane.
Međutim, taj bol vremenom progredira, postaje sve jači, javlja se noćni bol, pacijenti ne mogu da spavaju od tog bola i dolazi do toga da počinju da izimaju sami antireumatike, koji pomognu samo privremeno.
Bol je dakle dugotrajan i uporan. U zavisnosti od faze u kojoj se pacijent javi mi možemo da delujemo.
Zglob ramena je vrlo kompleksan zglob, u njemu se izvode brojni pokreti, služi nam u svakodnevnom životu i jako je opterećen.
Rade se rotatorni pokreti, puno je tetiva, mekih tkiva, takozvanih bursi - to su sluzne kese koje olakšavaju pokret klizanja između mišića, tu se nalazi zglobna kapsula...
Znači vrlo jedna složena anatomska konfiguracija i baš zbog te složenosti regija ramena je podložna ovakvim oboljenjima.
Kako se bira terapija - klasična fizioterapija, masaža, lekovi, razni aparati, struje, grejanja, magneti?
- Izbor terapije zavisi između ostalog i od iskustva koje doktor stekne u radu sa pacijentima.
Vodi se računa i o kontraindikacijama. Elektro-magnetnu terapiju ne možemo primeniti kad neko ima pes mejker, ultrazvuk se primenjuje vrlo obazrivo kod osteoporoze. Sve je dakle individualno.
Kada smo kod pacijenta primenili agense iz fizikalne medicine a nismo dobili zadovoljavajuće rezutate, onda uz saglasnost pacijenta pristupamo akupunkturi.
Kako akupunktura može da pomogne kada je u pitanju bolno rame?
Da, moram da kažem da često kombinujem. Krenem par dana sa klasičnom fizikalnom terapijom, dođemo do momenta gde više nema poboljšanja i onda u saglasnosti sa pacijentom krenemo sa akupunkturom.
Oseti se momenat kada treba šta dodati. Vežbe su, podvlačim, neophodne, sem u akutnoj fazi kada ne smemo da ih radimo.